Podczas zeszłotygodniowego spotkania prasowego, Dorota Strosznajder z Henkel Polska ogłosiła, że już we wrześniu tego roku rozpocznie się trzecia edycja konkursu „Henkel – zielone granty”. Szczegóły dotyczące tematyki oraz zadania konkursowego poznamy po wakacjach, ale już teraz zachęcamy wszystkich do wymyślania ciekawych programów związanych z ochroną środowiska.

czwartek, 1 lipca 2010
wtorek, 29 czerwca 2010
Eko-sukces zielonych grantów
24 czerwca, przy okazji happeningu i konferencji prasowej w siedzibie Fundacji Nasza Ziemia, podsumowana została II edycja konkursu „Henkel – zielone granty”. Organizatorzy podkreślali imponujące efekty działań ekologicznych oraz ich różnorodność i wysoki poziom edukacyjny. Od 2008 roku na realizację projektów związanych z ochroną środowiska w ramach konkursu „Henkel – zielone granty” wydano w sumie imponującą kwotę prawie pół miliona złotych. Gratulujemy wszystkim dotychczasowym uczestnikom konkursu „Henkel – zielone granty” i dziękujemy za ich ogromne ekologiczne zaangażowanie!
poniedziałek, 14 czerwca 2010
Ekologicznie w Skierniewicach
W zeszłym tygodniu gościliśmy nad Zalewem Zadębie w Skierniewicach, gdzie przy okazji corocznego Biegu Papieskiego odbyło się uroczyste otwarcie Interaktywnej Ścieżki Edukacyjnej stworzonej przez Fundację Chodźmy Razem w ramach projektu „Kropla rzeka rozlewisko – życiodajne środowisko”. Przy aplauzie zgromadzonej młodzieży, zaproszonych gości oraz przyjaciół fundacji, otwarcia dokonała Dorota Strosznajder, przedstawicielka konkursu "Henkel – zielone granty”. Relacja oraz zdjęcia z wydarzeń 10 czerwca w Skierniewicach znajdują się na stronie organizatora pod adresem http://www.chodzmyrazem.pl/
poniedziałek, 7 czerwca 2010
Mniej hałasu w Żywcu

środa, 2 czerwca 2010
Brzeska się zazieleniła
27 maja Stowarzyszenie Mierz Wysoko zorganizowało spotkanie pt.„Moja ulica marzeń”, podczas którego podziwialiśmy efekty projektu „Zazieleńmy Brzeską!” czyli ogródki na podwórkach przy ulicy Brzeskiej. Przy każdym zielonym miejscu autorzy ogródków mieli okazję opowiedzieć o pracy nad nimi oraz pochwalić się swoimi osiągnięciami. Podczas spotkania młodzież prezentowała także powstałe z fotokolaży kartki pocztowe przedstawiające ul. Brzeską w przyszłości oraz umiejętności taneczne i… cyrkowe – chodzenie na szczudłach. Więcej informacji oraz zdjęcia na http://mierzwysoko.org.pl/aktualnosci.
piątek, 28 maja 2010
Z wizytą u wójta
14 maja dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dzbeninie oraz członkowie stowarzyszenia Ekomena spotkali się z Bogusławem Tyszką, wójtem gminy Rzekuń. Podczas wizyty zaprezentowano wyniki prac wykonanych w ramach programu monitoringu dzikich wysypisk leśnych w okolicach Ostrołęki. Uczniowie przekazali wójtowi fotografie wysypisk oraz mapy z zaznaczonymi zaśmieconymi fragmentami lasów. Gospodarz gminy był pod wrażeniem wykonanej pracy i obiecał wsparcie w usuwaniu zanieczyszczeń.
Szczegółowa relacja ze spotkania oraz zdjęcia z wizyty znajdują się pod tym linkiem.
czwartek, 27 maja 2010
Ścieżka edukacyjna gotowa!
Projekt „Oko w oko z łososiem!” został zakończony. Na rzece Wiśniówce w Goleniowie powstała ścieżka edukacyjna na tarlisku ryb łososiowatych, stworzona przez Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Głowienicy ze Stępnicy.
Wzdłuż ścieżki im. Sebastiana Bartołda postawiono sześć tablic informujących m.in. o zasadach korzystania ze ścieżki i biologii ryb łososiowatych. Oficjalne otwarcie ścieżki odbyło się 19 kwietnia w wylęgarni ryb PZW w Goleniowie. Poniżej zamieszczamy krótki film, którym dokumentuje przebieg prac naszego laureata:
czwartek, 20 maja 2010
Znajdźcie zwycięskie projekty na mapie!
Powoli zmierzamy do końca tegorocznej edycji konkursu Henkel-zielone granty. Laureaci przesyłają nam relacje ze swoich działań. Zachęcamy Was do oglądania mapki, gdzie będziemy zamieszczać zdjęcia z realizacji nagrodzonych projektów.
Pokaż Henkel-zielone granty na większej mapie
Pokaż Henkel-zielone granty na większej mapie
środa, 12 maja 2010
Imponujący głaz uratowany!
Elżbieta Konopińska, przedstawicielka Fundacji „Rosa Mundi”, która otrzymała zielony grant na ratowanie głazów narzutowych, poinformowała nas, że kolejny cenny obiekt geologiczny został znaleziony i przygotowany do transportu. Tym razem to prawdziwy rarytas o imponujących rozmiarach, który musiały ciągnąć z pola aż trzy traktory. Dzięki uprzejmości Pani Elżbiety załączamy zdjęcie eksponatu.
Fundacja „Rosa Mundi” z pomocą geologów stara się zabezpieczać najcenniejsze głazy narzutowe, które są zagrożone przez użytkowanie ich w rzemiośle kamieniarskim i budowlanym. Eksponaty trafiają do edukacyjnego parku geologicznego w Brzeźnie. O pasji Elżbiety Konopińskiej napisała ostatnio Gazeta Wyborcza Poznań, artykuł można przeczytać tutaj. A szczegóły dotyczące transportu głazu śledzi Głos Wielkopolski, zachęcamy do lektury pod tym linkiem.
wtorek, 4 maja 2010
Ogrody wokół szkół
Dwa spośród wspieranych przez nas projektów dotyczą zagospodarowania terenów zielonych wokół placówek edukacyjnych.
Projekt „Herbarium” realizowany przez Zespół Szkół nr 14 im. Ambasadorów Praw Człowieka w Gorzowie Wlkp. (woj. lubuskie), zakłada rozbudowanie zielnika, tak by zioła w nim uprawiane mogły być wykorzystywane zarówno w żywieniu, jak i lecznictwie.
Uczniowie Zespołu Szkół w Lisewie Malborskim (woj. pomorskie) realizują projekt „Za oknami zielone ogrody”, którego celem jest budowa ogrodu warzywnego oraz zagospodarowanie i obsadzenie okolicy wokół szkoły. Kompostowanie odpadków ze stołówki ma być metodą na wykorzystanie szkolnych odpadków organicznych.
czwartek, 22 kwietnia 2010
Dzień Ziemi 2010
Dziś obchodzimy Dzień Ziemi! Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, dlatego też ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Ziemi 2010 przebiegać będą pod hasłem RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS.
Dniem Ziemi nazywane są akcje prowadzone przez różne instytucje, których celem jest promocja postaw proekologicznych w społeczeństwie. Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie, trwa tyle samo, co noc. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 1990 roku, świętujemy więc 20-lecie obchodów w Polsce, a już 40-lecie na świecie.
Zachęcamy Was do włączenia się w obchody organizowane w całym kraju. W najbliższą niedzielę, 25 kwietnia na Polach Mokotowskich w Warszawie, odbędą się obchody Dnia Ziemi organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia – zapraszamy do udziału w licznych konkursach i quizach związanych z ochroną środowiska.
piątek, 16 kwietnia 2010
Ratują cenne głazy
Fundacja “Rosa Mundi” z Poznania, m.in. dzięki wsparciu z naszego grantu, realizuje projekt „Ratujmy najstarsze zabytki Ziemi”.
Celem tego nowatorskiego pomysłu jest ochrona głazów narzutowych. Te cenne obiekty geologiczne są zagrożone przez użytkowanie ich w rzemiośle kamieniarskim i budowlanym, dlatego organizacja wraz z pomocą geologów stara się zabezpieczyć najcenniejsze głazy, gromadząc je w edukacyjnym parku geologicznym. Park mieści się na 5 ha ziemi w Brzeźnie nieopodal Kostrzyna, które w 1994 r. zakupiła Pani Elżbieta Konopińska, Prezes Fundacji.
Każdy znaleziony kamień opatrzony jest tabliczką z nazwiskiem ofiarodawcy i miejscem znalezienia.
piątek, 9 kwietnia 2010
Grant dla ciszy
Dzięki dotacji z naszego grantu, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żywcu rozpoczęli realizację projektu "Hałas rujnuje - spokój buduje". Jego celem jest walka z rzadko poruszanym aspektem zanieczyszczania środowiska - hałasem.
W ramach projektu zorganizowane będą m.in. badania słuchu i pomiary poziomu hałasu na terenie szkoły. Uzupełnieniem aktywności będą liczne konkursy i warsztaty. Projekt zwieńczy koncert z udziałem uczniów przygotowany dla nauczycieli, rodziców i całej społeczności szkolnej.
wtorek, 6 kwietnia 2010
Wyczuj klimat w Lublinie!
Realizację projektu „Wyczuj klimat” rozpoczyna zdobywca naszego grantu - Lubelska Fundacja Ochrony Środowiska Naturalnego. Dotyczy on zrównoważonego gospodarowania energią i kształtowania zmian klimatu, a poprzez organizację happeningów dotrze do szerokiego grona odbiorców. Na przełomie kwietnia i maja będą zorganizowane 4 happeningi w centrach handlowych (Lublin, Biała Podlaska i Chełm) pod hasłem „Tydzień dla Ziemi – Ty decydujesz jaką przyszłość przekażesz swoim dzieciom”. Opracowane zostaną też ulotki edukacyjne, zorganizowane będą wystawy plastyczne i przeprowadzone badania ankietowe.
Fundacja poszukuje wolontariuszy, którzy wesprą projekt. Chętnych do pomocy przy organizacji happeningów studentów i młodzież, odsyłamy na stronę Fundacji.
środa, 31 marca 2010
Na tropie sercówki
45 wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 w Elblągu mogło wziąć udział w wycieczce nad Jezioro Drużno usytuowane na Żuławach Wiślanych, współfinansowanej dzięki pieniądzom z naszego grantu. Dzieci z ciekawością właściwą młodym badaczom odkrywały faunę i florę, korzystając przy tym z lup i lornetek.
Wycieczka była częścią projektu „Na tropie piaskołaza i sercówki”, który dotyczy edukacji przyrodniczo – ekologicznej dzieci i młodzieży ze szczególnym naciskiem na poznanie zagrożeń i sposobów przeciwdziałania zanieczyszczeniom wód, głównie Morza Bałtyckiego i Jeziora Drużno.
poniedziałek, 29 marca 2010
Oko w oko z łososiem
Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Głowienicy ze Stępnicy realizuje projekt pt. "Oko w oko z łososiem! - ścieżka edukacyjna na tarlisku ryb łososiowatych".
W ciągu najbliższych tygodni powstanie ona na rzece Wiśniówce w Goleniowie. Na półkilometrowym odcinku naturalnego cieku tarłowego umieszczonych zostanie pięć tablic informacyjnych z opisem biologii wędrownych ryb łososiowatych występujących w dorzeczu rzeki Iny oraz zagrożeń wynikających dla nich z działalności człowieka. Ścieżka będzie służyć młodzieży z okolicznych szkół jako miejsce lekcji w terenie.
poniedziałek, 22 marca 2010
Poznaniacy chronią traszki
Dzięki naszemu zielonemu grantowi rusza projekt "Traszka - aktywizacja i edukacja ekologiczna poprzez czynną ochronę bioróżnorodności", który ma na celu propagowanie zrównoważonego korzystania ze środowiska i racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi w Poznaniu.
Populacja płazów zamieszkujących park przy poznańskim osiedlu Tysiąclecia jest w pewnym sensie „reliktem” przypominającym o tym, czym była kiedyś obecnie jedna z największych dzielnic Poznania. Teren ten dawniej był osadą wiejską zaopatrującą miasto w produkty żywnościowe i stanowił mozaikę różnego rodzaju siedlisk. Jego nieodłącznym elementem były liczne stawy, a także przepływająca rzeczka Piaśnica. Od momentu budowy osiedla mieszkaniowego z wielkiej płyty, cała sieć hydrologiczna tego terenu została zaburzona. Po przepływającej rzeczce pozostały 3 stawy, z czego 2 stały się częścią parku, będącego miejscem spacerów i odpoczynku mieszkańców osiedla Lecha i Tysiąclecia. Płazy, niegdyś licznie zamieszkujące tereny obecnych osiedli, musiały ustąpić wobec rozwijającej się sieci dróg, chodników i boisk. Pozostały jedynie na nielicznych stanowiskach między innymi w parku.
Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na stronie http://www.traszka.com.pl/
poniedziałek, 15 marca 2010
Gimnazjaliści z Chełmna znów dla nietoperzy!
Katolickie Gimnazjum Księży Pallotynów w Chełmnie (woj. kujawsko – pomorskie) już po raz drugi zajmie się ochroną nietoperzy. Projekt jest kontynuacją działań zainaugurowanych w pierwszej edycji konkursu Henkel-zielone granty: spotkań z chiropterologiem i budowy schronień. Również w tym roku przeprowadzona zostanie akcja czynnej ochrony nietoperzy polegająca na rozmieszczaniu sztucznych schronów rozrodczych w miejscach w których stwierdzono ich niedobór. Uczniowie wezmą także udział w zajęciach poświęconych biologii lokalnych gatunków nietoperzy – część z nich odbędzie się podczas wycieczek do pobliskich parków krajobrazowych.
czwartek, 11 marca 2010
Bydgoszcz po raz drugi!

czwartek, 25 lutego 2010
Inauguracja projektu „Zazieleńmy Brzeską"
Wczoraj w Fundacji Nasza Ziemia symbolicznie zainaugurowaliśmy projekt „Zazieleńmy Brzeską”, który realizowany będzie przez Stowarzyszenie Mierz Wysoko z Warszawy. Wspólnie zasialiśmy pierwsze zioła i kwiaty, które w tym roku trafią do zaułków Pragi Północ. Już niedługo w podwórkach starych warszawskich kamienic powstaną „zielone ogrody”. W akcji uczestniczyć będą dzieci mieszkające w okolicy ulicy Brzeskiej.
poniedziałek, 15 lutego 2010
Znamy już zwycięzców!
Jury konkursu Henkel-zielone granty wyłoniło już tegorocznych zwycięzców. Tematy projektów oraz ich zasięg były bardzo zróżnicowane, część z nich skupiała się na konkretnym problemach, inne promowały wielokierunkową edukację ekologiczną. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń wyłoniliśmy listę dwudziestu laureatów, którzy otrzymają grant w wysokości 5 tys. zł:

1. Przedszkole Publiczne nr 31 w Tarnowie
projekt pt. "Nasz oszczędny dom"
2. Przedszkole nr 34 w Bydgoszczy
projekt pt. " Ogród przyjazny ptakom"
3. Przedszkole nr 8 w Toruniu
projekt pt. "Żyj z przyrodą"
4. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 w Elblągu
projekt pt. "Na tropie piaskołaza i sercówki"
5. Szkoła Podstawowa w Rogalinku
projekt pt. "Drzewa umierają stojąc, czyli paradoks ochrony przyrody
– chronić dęby rogalińskie czy kozioroga dębosza"
6. Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej
projekt pt. "Szkoła ZEROemisyjna - edycja III - Słoneczny dach"
7. Katolickie Gimnazjum Księży Pallotynów w Chełmnie
projekt pt. "Nietoperze są obok nas"
8. Szkoła Podstawowa nr 5 w Żywcu
projekt pt. "Hałas rujnuje - spokój buduje"
9. Zespół Szkół nr 14 w Gorzowie Wlkp.
projekt pt. "Herbarium"
10. Zespół Szkół w Lisewie Malborskim
projekt pt. "Za oknami zielone ogrody"
11. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
projekt pt. "Kropla wody w morzu potrzeb"
12. Lubelska Fundacja Ochrony Środowiska Naturalnego, Lublin
projekt pt. "Wyczuj klimat"
13. Stowarzyszenie Mierz Wysoko, Warszawa
projekt pt. "Zazieleńmy Brzeską!"
14. Stowarzyszenie Ochrony Sów, Bodzentyn
projekt pt. "Chrońmy nasze sowy"
15. Fundacja Pomocy Społecznej “Chodźmy razem”, Skierniewice
projekt pt. "Kropla, rzeka, rozlewisko - życiodajne środowisko"
16. Fundacja “Rosa Mundi”, Poznań
projekt pt. "Ratujmy najstarsze zabytki Ziemi"
17. Stowarzyszenie “Żyć Inaczej”, Wrocław
projekt pt. "Szlakiem małego ogrodnika"
18. Fundacja “Pro Terra”, Poznań
projekt pt. "Traszka - aktywizacja i edukacja ekologiczna poprzez czynną ochronę bioróżnorodności"
19. Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Głowienicy, Stepnica
projekt pt. "Oko w oko z łososiem! - ścieżka edukacyjna na tarlisku ryb łososiowatych"
20. Stowarzyszenie Ekomena, Ostrołęka
projekt pt. "Monitoring czystości lasów wokół Ostrołęki"
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Już wkrótce opublikujemy informacje o działaniach realizowanych przez wszystkich zdobywców grantów.
piątek, 12 lutego 2010
Obrady jury w toku!
W siedzibie Fundacji Nasza Ziemia trwają obrady jury konkursu Henkel-zielone granty. Wasze wnioski oceniają przedstawiciele firmy Henkel Polska oraz Fundacji. Po pierwszej weryfikacji ostatecznej ocenie jury zostało poddanych 76 wniosków. W tym roku w ścisłym finale jest 9 przedszkoli, 38 szkół oraz 29 organizacji pozarządowych. Listę dwudziestu tegorocznych zwycięzców ogłosimy już w najbliższy wtorek.
czwartek, 4 lutego 2010
Ubiegłoroczny rekord pobity!
Znamy już ostateczną liczbę projektów nadesłanych w tegorocznej edycji konkursu Henkel-zielone granty. Ubiegłoroczny rekord 215 został pobity - tym razem przygotowaliście aż 262 wniosków!
Największą aktywnością wykazały się organizacje samorządowe i pozarządowe, nadsyłając łącznie 112 zgłoszeń. Tylko 10 mniej napłynęło od szkół podstawowych i gimnazjalnych. Otrzymaliśmy także 29 pomysłów od przedszkoli i 18 od szkół średnich i wyższych.
Wśród nadesłanych wniosków zauważyliśmy ubiegłorocznych grantobiorców, m.in.: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA z Wrocławia, które zgłosiło projekt Ryby-skarby Bałtyku oraz Stowarzyszenie PRZYSTAŃ w Turku z programem Piękno Ekologii. O dofinansowanie kontynuacji ubiegłorocznych projektów walczą też Energopomysłowi Cudotwórcy z Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku oraz Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego z Lublina, które ponownie chciałoby wydać ekologiczny numer swojego pisma Gadki z Chatki.
Za wszystkie nadesłane wnioski dziękujemy i trzymamy kciuki, a już wkrótce ogłosimy listę zwycięzców!
poniedziałek, 1 lutego 2010
Koszalin trzyma kciuki za przedszkolaki

środa, 20 stycznia 2010
Minął termin nadsyłania zgłoszeń konkursowych!
Serdecznie dziękujemy za wszystkie przesłane wnioski. Wśród projektów nadesłanych w ostatnim tygodniu naszą uwagę przykuło kilka pomysłów. Bardzo interesujący jest projekt dotyczący ochrony głazów narzutowych i utworzenia geologicznego parku edukacyjnego. Ciekawie zapowiadają się także warsztaty poświęcone alternatywnym źródłom energii, których organizację planują uczniowie z Wielkopolski. Jesteśmy w trakcie ostatecznego podliczania wszystkich nadesłanych zgłoszeń. Już wkrótce poinformujemy o łącznej liczbie nadesłanych wniosków.
poniedziałek, 11 stycznia 2010
Ostatni dzwonek na przygotowanie wniosku!
Dziękujemy za kolejne nadesłane wnioski. Spośród nadesłanych w ubiegłym tygodniu zgłoszeń szczególnie spodobał nam się pomysł na Ekologiczny Maraton, którego organizację planują gimnazjaliści z Chocianowa. Przedstawiliście także ciekawy projekt związany z promocją Mazurskiego Parku Narodowego. Liczymy na kolejne projekty z pomysłami służącymi ochronie przyrody w Waszym najbliższym środowisku. Na wysłanie wniosku do Fundacji Nasza Ziemia został już tylko tydzień!
Subskrybuj:
Posty (Atom)